מה היא הצלחה? הצלחה היא רצף של ניסיונות המגיעים בסופו של דבר לתוצאה המיוחלת. רעיונות פנטסטיים ומרשימים מגיעים לשלב הביצוע במקרים רבים ונופלים בשל ניהול חסר ניסיון. יזמים צעירים ברחבי הארץ והעולם רוכבים על הלגיטימציה החברתית הניתנת בתחום היזמות ויוצאים לשוק בלי הרבה ניסיון. חוסר הניסיון בתחום עלול להעיב על הצלחת המוצר ולהביא לפסילתו או להפסדים משמעותיים בחברה. למעשה, ניסיון ניהולי אינו בהכרח תכונה מולדת ומתפתח עם השנים.

טעויות בניהול הכלכלי

טעויות אלו מתרחשות על ידי בעלי חשבון פרטי ושכירים מדי יום ביומו. גם עצמאיים שוגים בהערכת הכספים שיש לחברה/ הכספים הלא מנוצלים בהם עוד ניתן להשתמש. סטארט אפים רבים נופלים בשל ניהול לא נכון ואומדן שגוי של הכספים המצויים בחשבון. התעלמות מהוצאות שוטפות, זלזול במעקב אחר ההוצאות וציפייה לכסף שיגיע ממשקיעים הם חלק מהדפוסים המפילים את רוב הסטארט אפים. אל תרשו לעצמכם להיות שאננים – בדקואת היתרה שלכם בכל רגע נתון. מומלץ להיעזר וגם לבדוק את מנהלת החשבונות ורואה החשבון.

היעדר אסטרטגיה שיווקית

בניית התכנית האסטרטגית היא זו אשר תמצב את המיזם בשוק, זו אשר תקבע את אופני השיווק, תגדיר את קהל היעד ותשמור על גבולות בהתנהלות למשך שנים רבות. אמנם נכון הדבר כי אסטרטגיה משתנה עם הארגון והמיזם – מקבלת את אופיו ואת דמותו, אולם בכל מקרה היעדר הגדרה של קהל היעד או הגדרה לא ברורה ולא מדויקת של קהל היעד יכולה להפיל את הארגון תוך זמן קצר בשל פרסום לא ממוקד ופנייה אל הקהל הלא נכון.

פוקוס שגוי בהתנהלות

סטארט אפיסטים רבים ממקדים את תשומת הלב שלהם בפרסום ובשיווק, בגיוס לקוחות או בכל תחום אחר של הסטארט אפ, אולם שוכחים לשמור על איזון בניהול המיזם. המיזם שלכם כולל מגוון רחב של תחומים מהותיים אותם יש לנהל בו זמנית מבלי להזניח אף אחד. פוקוס שגוי על הפרסום או השיווק במקום על הלקוחות יכול להביא לאבדן הלקוחות הקיימים ולדלדול התקציב.

לסיכום, ניתן לומר כי הטעויות הנפוצות חוזרות על עצמן פעמים רבות ונדמה כי הדרכה מראש תסייע בהתנהלות הראשונית. מעקב כללי אחר התנהלותן של חברות מובילות בתחום שנפלו או הפסידו בשלב מסוים מראה תוצאות ברורות של טעויות החוזרות על עצמן. אם אתם יזמים בתחילת דרככם ורוצים להצליח כדאי מאד לקרוא את הסעיפים הנזכרים מעלה, להיצמד למובילים כמו יהודה שרעבי ולהימנע מפעולות לא רצויות.