ישנן הרבה סטיגמות לגבי התמכרות לסמים וסוג האנשים שעלולים להתדרדר לבעיות התמכרות, אך בפועל התמכרות יכולה להתרחש בכל מקום ובכל שכבה סוציו-אקונומית. אף אחד לא מתכנן להיות מכור לסמים, אנשים נופלים אל תוך זה בנסיבות שונות.

התמכרות לסמים, שאינה מקבלת טיפול, אינה מסתיימת בטוב. הסמים הורסים את הגוף ואת הנפש ולוקחים מהמכורים את השליטה על החיים. הסמים מחלישים את הגוף וגורמים לנזקים בריאותיים רבים; לדוגמה הקוקאין גורם לנזק עצום למערכת הקרדיו-וסקולרית, דבר המשליך על איברי גוף שונים. אך למרות הנזקים, ההשפעה הממכרת אינה מאפשרת להפסיק את השימוש – הסם שולט באדם. במהרה המכורים יעשו הכל על מנת להשיג את מנת הסם, ולא אחת מסתבכים בפשע מסיבות אלו. המכורים לסמים קשים אינם מסוגלים לנהל אורח חיים תקין, ובמהרה נזרקים אל מחוץ לחברה.

חיים עם התמכרות לסמים הם אינם חיים

מנגנוני הפעולה של הסמים משפיעים על הפעילות הכימית במוח ומשפיעים על הנופש בצורה קיצונית; גם אם מכורים רואים את הנזק לחייהם, לאחר שהסמים השתלטו על גופם כבר אין להם את היכולת לצאת. לא ניתן להפסיק שימוש בסמים קשים בהחלטה של רגע, זוהי המשמעות של התמכרות.

בעיית הסמים בעולם נחקרה על ידי מדענים ואנשי מקצוע שונים. לאורך השנים העולם המדעי והטיפולי רכשו הרבה ידע לגבי הסמים השונים. כיום אנו מבינים את השפעותיהם, מנגנון פעילותם והנזקים שלהם לטווח הקצר והארוך. והידע הרב גם אפשר לפתח שיטות גמילה מסמים.

גמילה מסמים היא דרך קשה, אך בניגוד לדרך הסמים שהיא מסלול להתרסקות וודאית, זוהי דרך שיש בה תקווה.

גמילה מסמים דורשת מסגרת תומכת

מנגנוני הפעולה של הסמים השונים והצורה שבה הם משפיעים על הגוף ועל הנפש, אינם מאפשרים להשתחרר מהם בקלות. זוהי התמודדות הדורשת עזרה מקצועית, ולמזלנו ישנן מסגרות שונות המופעלות על ידי משרד הבריאות ושירותי הרווחה. גמילה מהתמכרות לסמים נמצאת בסל הבריאות, אך קיימים גם גופים פרטיים העוסקים בזה.

משרד הבריאות מפעיל אישפוזיות בהן מתקיימת גמילה בתנאי פנימייה. אך קיימות גם מסגרות יום המתאימות לבעלי יכולות התמודדות גבוהה יותר הזוכים גם לתמיכה משפחתית.

גמילה מסמים דורשת מתן מענה לגמילה הפיזית של הגוף מהסם, דבר שבמקרים רבים נעשה תחת אשפוז ובשימוש בתרופות שונות המקלות על התופעות. זהו תהליך קשה הדורש השגחה רפואית. אך גמילה פיזית לבדה אינה פותרת את הבעיה ויש צורך במסגרת טיפולית המעניקה טיפול בהתמכרויות ושיקום עם וליווי אישי.